semafory

28. září 2014 v 21:52 | Alape |  denní střípky
Přemýšleli jste někdy nad barvami na semaforu?

Já teď poslední dobou docela často. A pořád nějak nedokážu přijít na kloub tomu, proč je to tak, jak to je ... a kterej "chytrák" to takhle vůbec vymyslel?!

Zamysleme se na chvilku nad samotnými barvami:
Co ve vás evokuje červená? Schválně, zkuste se na chvilku zamyslet a zapojit představivost ...
Ve mě osobně červená vzbuzuje pocit tepla, akčnost, jasně - srdce je taky červené, ovoce, snad i tmavé plameny ohně ...

A teď zelená - jaké pocity nebo obrazy ve vás vzbuzuje?
U mě mi naskočí zelená louka, les, klid, (taky zelená na stokoruně haha), prostě přírodu, relax ...

Takže červená je akční, zelená je relaxační. Alespoň pro mě.
Jenže v realitě je to naopak. Červená je: stůj! Zelená jdi nebo jeď!
Akorát oranžová: pozor, připrav se - podle mě odpovídá ... je to ohnivá barva, mírně neklidná, tedy už akční, vybízející.
Jinak - jak jsem psala v některém z předchozích článků, čekala mě hysteroskopie, kdy mi měli dělat kyretáž a odstanit polip. (možná tam jsou jiná i-y, ale to je jedno ...) Byla jsem docela nervózní, hlavně kvůli narkóze. Nevěděla jsem, co to se mnou udělá a tak. Bylo to vlastně poprvé, co mě měli takto uměle uspat. Připadalo mi to strašně divný.
Musím říct, že takhle bezvadně odpočatá, tedy po probuzení - jako že jsem se probudila vlastně hned - jsem se necítila už straaaaaaaaaaaaaaaaašně dlouho. Takže po téhle stránce super. Nepříjemný pocit, který se dostavil hned skoro vzápětí, vlastně nebyl nic proti tomu, co zažívám každoměsíčně s cyklem, takže taky super. A do třetice - asi tím, že jsem začala malovat ty kachlíky a tím jsem se odklonila od těch sužujících stavů a problémů mezilidských vztahů - tak tělo najelo na samoopravný proces, takže kyretáž mi nedělali. Neměli co čistit. Tělo to zvládlo už předtím. Takže taky super.

Ještě ten večer před zákrokem, kdy jsem šla spát, jsem vduchu mluvila k Padre Piovi. Potřebovala jsem si s někým popovídat, svěřit se, pojmenovat obavy a tak, ale nikdo nebyl po ruce. A najednou jsem si vzpomněla na "něj". Ano, v úzkých nebo když je člověku smutno, často vyhledáváme berličky. No, musím se přiznat, že jsem si sypala popel na hlavu, protože to bylo už docela dávno, co jsem si s ním povídala naposled. A pak byl najednou u mě. Viděla jsem ho za zavřenými víčky jak se nade mnou sklání. Něco řekl, oba jsme se zasmáli a pak si povídali. Už nevím o čem. V jednu chvíli jsem mu řekla, že vím, že tu není, že se mi jen zdá, protože tehdy se mi manifestoval jinak (když jsem se kdysi rozhodla jet do San Giovanni Rotondo, cítila jsem v reálu vůni růží, aniž by nějaké byly v dosahu. Pak později jsem se někde dočetla, že i toto je jedna z manifestací San Pia věřícím).
Jen co jsem to dořekla, podával mi růži. Nádhernou obrovskou růži. Řekla jsem, že je hezká, ale že stejně nevoní ... a v ten moment jsem ve snu viděla vůni. Bylo to vlastně poprvé, nebo si to alespoň myslím, co jsem viděla čichový vjem jako barvy. Bylo to dokonalé a úžasné!
No a na závěr ještě jedna věc, nad kterou teď hodně přemýšlím.
To, že chodím k psycholožce, jsem tu už taky zmínila. Bylo toho na mě nějak hodně, potřebovala jsem se zorientovat a hlavně jsem si uvědomila, že potřebuju pomoc z venčí. Aby se věci zase usadily ...
Mám štěstí, protože tato mladá žena vychází z Junga, tudíž s ní můžu mluvit poměrně otevřeně skoro o všem. A tak nejen že mám možnost se vypovídat ze svých problémů, ona mi pomáhá hodně i tím, že umí věci dost trefně pojmenovávat.
No a jedna z věcí, která mě tedy hodně překvapila je, že když jsem jí povídala o "informačním chaosu" (asi jsem tu o tom taky psala, nevím), kterým jsem si teď někdy během těch posledních 4 let prošla, najednou mě přerušila, což normálně nedělá, a zeptala se mě: "Víte, co teď popisujete?"
Podívala jsem se na ní a bylo mi jasné, že někam míří, tak jsem odpověděla: "Ne."
"To je rozbití automatismu."
CO? Zmátla mě. "Co to znamená?" zeptala jsem se.
Na chvilku se zamyslela, asi hledala vhodná slova. "Vlastně všichni tady fungujeme a jednáme asi z 90% automaticky na základě stereotipů. Jednáme automaticky, aniž bychom nad tím museli přemýšlet. A vám se rozbily ... " a pokračovala dál...

Takže tím se mi osvětlilo, proč je pro mě tolik věcí nových, nebo resp. staronových, protože ve vzpomínce je mám, uvědomuju si je (tedy když nad tím pak později přemýšlím). Taky mě napadlo, že když se rozbily, tak asi byly nefunkční a mám tak možnost je nahradit novýma (který teda budu muset buď vytvořit nebo získat, nevím, na to se jí příště musím zeptat). Ale je to mazec ...
Vlastně i přemýšlím nad tím, že tyhle automatismy asi získáváme jako děti výchovou...
Takže už docela chápu, proč se v některých chvílích cítím jak čistý nepopsaný kus papíru ... který prostě jen je ... a je čistý ...

Modà su RTL 102.5 (concerto Arena di Verona)


https://www.youtube.com/watch?v=zb6ZK6WE2nI&index=27&list=RD6jT-4heSlwc, autor: RTL 102.5 Ověřeno
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Helena Helena | E-mail | Web | 2. října 2014 v 17:30 | Reagovat

Ahoj Ali, v některých zemích jako Argentina, Bolívie, Brazílie jsou semafory jen za dvou světel - zelená a červená. Nevím, jak je to v Itálii, ale to víš ty. :-)

S tou kyretáží je přímo ukázkový příklad toho, jak se tělo dokáže zregenerovat, když se změní myšlení. Přesublimovala jsi úzkostné stavy do umění, kachlíky jsou skutečně moc krásné. :-) Sen je krása, tohle jsem ještě nezažila. :-)

S tím rozbitím automatismu - nevím, myslím, že spoustu věcí děláme bez rozmýšlení, můj názor je takový, že přecházíme z jednoho automatismu do druhého, a když to vše ovládáme, přecházíme zase na jinou platformu, kpř. jako u Windows7 na Windows8.
Jen ten základní automatismus je neměnný, to jsou základní životní potřeby jako spánek, jídlo, žízeň, jít na toaletu, a potlačení těchto automatismů přináší v mnohých případech škody, tak, jak potlačování automatického chování u dětí a vnucování našich programů.
Ali raději skončí, už tento koment píšu podruhé, někam mi zmizel, spadl možná do spamu. :-)  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Free counters!