ip man

9. června 2014 v 0:03 | Alape |  oblíbené filmy a videa - filmotéka
IP Man je jeden z vícero filmů, o kterých můžu říct jediné: srdeční záležitost!

Už jsem zde na blogu zmiňovala, že ve výběru dvd mi hodně pomáhá "spřátelená paní" v jedné videoprodejně. Kdysi se jeden nákup proměnil v asi tříhodinový velice zajímavý rozhovor a od té doby, kdykoli přijdu, mi nabídne filmy, které jsou nejenže podle mého gusta, ale které bych navíc asi i přehlédla.
A toto je jeden z nich. Nevěnovala bych mu vůbec žádnou pozornost. Jméno mi do té doby nic neříkalo a děj zasazený do války mezi Čínou a Japonskem - to už vůbec! Říct, že nemám ráda válečné filmy, je velice decentní a skromné vyjádření mého odporu k filmům či dokumentům tohoto druhu. Nicméně tento 'snímek' mi doporučovala natolik přesvědčivě a dlouho, že jsem nakonec "podlehla" a tehdy si ho koupila spíš proto, abych jí udělala radost ...
Když jsem si dvd doma pustila, tak jsem ze začátku jen nevěřícně zírala, do čeho že jsem se to nechala uvrtat. Nicméně vzpomínka na její hezká slova ohledně tohoto filmu mi ho nedovolila vypnout. Byla jsem zvědavá, co že je na tom tak speciálního ...
A pak jsem na to přišla. Byl to on! Ten skromný, skoro nenápadný muž, ze kterého vyzařovala obrovská síla, pokora a čistota! A najednou jsem se přistihla, že vůbec nevnímám dějové pozadí zuřící války (která tu není ani nijak drasticky znázorněna) - ale že sleduju jen a jen jeho. A bylo to naprosto úžasné. Do té doby jsem se na žádný jiný film takto nedívala.


IP Man - velmistr bojových umění, styl Wing Chun


Čína, rok 1935. Kluby bojových umění v městě Foshan nabírají na popularitě a Ip Man (DONNIE YEN) je nezpochybnitelným vládcem umění wing chun, čím dál populárnější verze kung fu. Klidný život jeho rodiny a přátel však převrátí vzhůru nohama japonská invaze. Poté, co odmítne učit okupační vojáky svému umění, je přinucen bojovat o své vlastní přežití v sérii výzev, jež vyvrcholí soubojem na život a na smrt s nejlepším japonským bojovníkem.(oficiální text distributora)zatím jsou k dispozici 3 díly, stáhnout se dají zde:
a teď někdy bude vycházet 4. díl věnovaný Bruce LeeJeště přidávám filmovou hudbu. Je v tom obsažena jak obrovská pokora, tak síla ... (sice foto na videu nejsou kvalitní, ale mezi záběry z filmů jsou zde i dobové fotografie se skutečným IP Manem a Bruce Lee)

http://www.youtube.com/watch?v=_97YP5eLGbA, autor: gutesse


Ještě chci dodat, že asi před dvěma měsíci jsem slítala celý internet a hledala obchod, kde by se daly koupit i ostatní díly. Nikde nic. Tak jsem se pak zeptala nahoře zmíněné paní. A odpověď: 1. díl, ten, co mám, je beznadějně vyprodaný a další dva u nás vůbec nevyšly.
(a tak jsem vůbec ráda za to, že se dají stáhnout s českýma titulkama, i když ne ve zrovna moc dobré kvalitě ...)


Musím se přiznat, že se mi tento styl bojového umění fakt líbí. Dlouho jsem nad tím přemýšlela, až jsem se nakonec odhodlala, našla si na netu školu v Praze a šla se podívat na tréning. Sifu byl velmi příjemný člověk, první tréning jsem si mohla zkusit zadarmo. Trochu mě tehdy zaskočilo, že to měl být on, kdo rozhodne, jestli můžu chodit nebo ne - ale jak mi později vysvětlila moje sestra, která se věnovala "šaolinu" - je to z čínské tradice, takto to tam prostě chodí a Sifu, ačkoli to je Čech, převzal všechny jejich zvyky.
K mému velkému překvapení jsem, ač za vynaložení všech sil - i těch rezervních - ten hodinu a půl trvající intenzivní tréning s nimi dala. Byla jsem nadšená a plná endorfinů! Chtěla jsem do toho opravdu jít. A Sifu byl taky pro.
Jenže po příchodu domů se mi "rozležely" nejen atrofované svaly, ale uvědomila jsem si, že na to tu kondičku prostě nemám. Aby ty tréninky byly co k čemu, bylo potřeba se jich účastnit několikrát týdně a ve dnech, kdy to nešlo, trénovat doma ... A to prostě, po 4 /možná 5 letech/ odpočívání - zatím nedávám... Takže, prozatím, smůla!
Nejenže se mi opravdu Wing Chun líbí sám o sobě, ale lákala mě i myšlenka, že bych se uměla bránit v případě potřeby ... tak buď někdy - anebo musím vymyslet nějakou lehčí variantu. (chci se jít podívat na Krav Maga - název je sice trošku divný, nicméně když si na netu najdete, o co jde, vypadá to taky dobře ...)


Tak se s vámi rozloučím heslem na dnešní den: sportu zdar!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Free counters!