filmy / Tolkien

16. února 2014 v 3:30 | Alape |  oblíbené filmy a videa - filmotéka
Teď mám období, kdy totálně ujíždím na Tolkienovi. Konečně jsem našla na netu stránky, kde se dá podívat online na Hobbita, tedy vlastně na oba díly a tak jsem si to střihla rovnou i s těma třema staršíma: Pány prstenů. Už jsem je stihla shlédnout v poměrně krátkém čase několikrát. Napoprvé se mi líbily ty různé efekty, velkolepé boje, krásná příroda a samozřejmě samotný děj příběhů. Při každém dalším sledování se mi však odkrývaly další "vrstvy", kterých jsem si před tím v tom náporu jiných vjemů, nevšimla ... Různé drobné, ale velice důležité detaily, moudrá slova (a že je jich tam fakt hodně) a jiné maličkosti, které shledávám obohacujícími...Stále přemýšlím nad tím, kam si "hrábnul" Tolkien při psaní svých děl. Odkud čerpal. Něco mi připadá až skoro důvěrně známé, jiné děje zas vůbec.
Ze všech těch postav, které se v příbězích vyskytují, mě asi nejvíc překvapují Hobbiti neboli Pulčíci. Malincí lidé, ve filmu menší jak trpaslíci, vypodobňováni jako děti (vzrůstem) ... nikde jinde jsem se s nimi zatím nesetkala, alespoň myslím. Do celkového kontextu logiky a různých úvah mi zapadají naprosto přesně, s tím problém nemám. Spíš mě překvapuje, že legendy a mýty o nich nemluví. (anebo možná ano a já na ně zatím nenarazila?).
Pidilidi, kteří si žijí svůj poklidný život v Kraji, zeleném krásném místě plném barev a hojnosti. Mírumilovní, starající se jen o plné břicho a zábavu. Nejsou to hrdinové, přesto, když je potřeba, se jimi stávají.
Proč byl vybrán Frodo? Jasně, je tam návaznost na vlastnictví nalezeného prstenu Bilbem. Ale - on ten prsten měl schovaný jen pro vlastní potěchu z jeho vlastnění. Nic víc. Zatímco na ostatní působil jako nástroj moci, který se dá využít/zneužít, Hobbiti to takto nevnímali ...
Vždycky pečlivě oblečení a čistí, působí dost výrazným protikladem k lidem, kteří jsou ve filmech většinou špinaví a sešlí (tedy "běžná masová populace"). Prostorná obydlí v zeleni též působí dost kontrastně k zabláceným dřevěným vesnicím. Domky zasazené do svahů, že skoro nejsou vidět (dnešní 'ekodomy', už jsem dokonce na netu viděla i fotky odněkud z ciziny, že si kdosi kdesi opravdu takový domek nyní postavil) a proti tomu majestátní města lidí tyčících se většinou do špice a viditelných z dálky.

Gandalf, čaroděj, mi přijde zas o něco vyšší jak lidé.
Fascinují mě i ti obrovští orli! Jsou nádherní. Zvířata se zde moc nevyskytují (myslím celkově) - koně (lidé a elfové), poníci (trpaslíci a hobiti), draci, ti létající tmaví 'plazi' a velcí vlkoněco (skřeti), ryby k jídlu, hmyz, velcí pavouci a nějaká ta lesní zvířata u čaroděje Radegasta. Ten velký motýl nebo co to je, se kterým Gandalf komunikuje a který mu přivolává právě ty obrovské orly ... Možná jsem na něco zapomněla, ale celkově tam zvířat fakt moc není. O to je víc s podivem, že byli "vybráni" právě orli jako Gandalfův dopravní prostředek v případě nouze a potřeby. (připadá mi to naprosto geniální!)

(Asi bych si měla přečíst i nějakou knihu. Kdysi jsem si koupila Silmarillon, který mi přišel dle popisu nejzajímavější, jenže bez návaznosti na ostatní knihy (v té době ještě nebyly filmy), jsem z toho moc nechápala a tudíž jsem brzo skončila s četbou...)A další, co se mi tam fakt hodně líbí a obdivuji: situace, kdy je hrdina v nebezpečí a vždy si dokáže zachovat chladnou hlavu, rozvahu a humor. Kéž by to bylo tak snadné i v každodenním životě. Usmívající se
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Helena Helena | E-mail | 16. února 2014 v 17:31 | Reagovat

Ahoj Alape,byla jsem se podívat na ty domečky a jsem jimi úplně nadšená. :-)

2 alape alape | E-mail | Web | 16. února 2014 v 22:46 | Reagovat

[1]: Jsou úžasné, že? Úplně si umím představit, že v jednom z nich bydlím :-D

3 Helena Helena | E-mail | 17. února 2014 v 18:18 | Reagovat

[2]: Takový domeček mít,to bych se radovala. :-)

4 alape alape | E-mail | Web | 20. února 2014 v 16:01 | Reagovat

[3]: To by se mi taky líbilo :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Free counters!