sny 1

25. ledna 2014 v 3:04 | Alape |  mé prožitky a zkušenosti
Vždycky jsem si dělala srandu sama ze sebe, že spím jako poleno. Když usnu, můžou vedle mě střílet snad i z děla a já se neprobudím ... (můžete mi říkat 'lední medvěde' Mlčící)

(Časem jsem dokonce objevila i fígl mých snů - no jasně, že se mi občas /často/ podařilo neslyšet budík a nevstat včas, což jsem pak řešila natažením několika budíků a později i mobilem a posunutím buzení na dřívější dobu, takže třeba místo v sedm na půl šestou. /Samozřejmě, že i fintu s budíkem a talířem znám - dokonce na dlaždicích/. Co mě ale překvapovalo byl fakt, že ani několikeré zvonění jsem neslyšela. Nebo asi slyšela a nereagovala vzbuzením se. Až pak jsem na to jednoho dne přišla - ve snu se mi najednou objevil kostel a na něm hřměly zvony, jindy to zas byly poplašné sirény nebo pískající parní lokomotiva ... Fakt 'ftipný'. Randál zvenčí se mi přirozeným způsobem zjevil ve snu - tak proč bych vstávala, že?! Záhada vyřešena.)

Asi proto jsem vždy tak překvapená, když si nějaký sen pamatuji /že ho nezaspím/. Není jich moc, ale možná o to jsou "výživnější".

Zabývám se sny z jednoho prostého důvodu - od začátku tohoto roku se mi totiž nezdál ještě ani jeden "hezký". Možná to označení "nehezké" není úplně přesné, protože to nejsou žádné krváky, kde by mě někdo bezhlavě honil či vraždil a já se snažila utéct a schovat nebo jiné podivnosti, které se ve snech normálně vyskytují ...
Jsou to "psychosny", které mi ukazují, jak jsem díky své naivitě dříve některé věci neviděla. Jedná se o skutečně prožité situace v mém životě, co se staly řádově před 10 - 15 roky ... a ty sny mi ukazují s reálnou přesností, poměrně dobře zdokumentovanou, jak to bylo doopravdy ... (což jsem tenkrát nejenže neviděla, ale ani nemohla vědět - mohlo to být v rovině spekulací a dohadů - ničím nepodložených ...)

Některé věci je snad i lepší nevědět ... Ale na druhou stranu, když už je člověk postaven před takto přímou konfrontaci, nelze před tím "zavírat oči" Usmívající se! A tak si jen tiše vzpomenu na výrok toho zrádce v Matrixu, kdy si dává do pusy šťavnatý kus steaku, v pozadí zazní ladné tóny harfy a on prohlásí: "Nevědomost je tak sladká!"
No a pak nezbývá, než si vykasat rukávy a dát se do práce ...

Tato série snů začala někdy hned po novém roce. Zpočátku se děj výrazně měnil - řekněme, že se dotýkal různých oblastí života a situací s nimi spojených. Jeden sen se mi ale nyní opakuje stále dokola!
Když se mi zdál poprvé - tak jsem si řekla: "Hm, sen ... blbej ..."
(Úplně nejdřív jsem si všechno zpochybnila. Jenže pak už to nešlo. Nemohla jsem nevidět to, co mi jasně říká a ukazuje. A uznat, že má pravdu.) Cítila jsem se jak vzatá cihlou po hlavě, přemýšlela nad ním celý den, snažila se ho pochopit a rozebrat tu dávnou situaci, zaujmout k ní nějaké stanovisko a ujasnit si, jak to vnímám nyní. Co se za tu dobu změnilo a co ne. Nejen ve vnějším světě, ale hlavně v mém uvažování a přístupu. Přemýšlela jsem i nad tím, nakolik jinak bych kdysi reagovala, kdybych tyto detaily (dost podstatné) věděla už tehdy před roky ... Myslela jsem, že jsem se s tím poprala dobře a že tím to končí.


Jenže na sen jsem asi neudělala žádný valný dojem, protože se rozhodl pro jakousi svou životaschopnost a začal házet repete. A tak nejenže se mi zdá každý den už 7 dní! a ještě navíc tak, abych si ho fakt pamatovala - on mi tam postupně dávkuje nové souvstažnosti a názorně mi je ukazuje a i vysvětluje - jakože abych nebyla náhodou na omylu! Neustále přitvrzuje a přidává grády.
Reálné postavy, které jsem viděla třeba jen jednou v životě - ale sen je tak 'dokonalý', že mi ukáže i kde jsme se setkali a za jakých okolností (což pak při přemýšlení musím potvrdit, vzpomenu si), skutečné události, co se staly i rozhovory, které proběhly ... a přidává mi tam další a další důkazy, že to bylo ve skutečnosti opravdu takto a nikoli tak, jak jsem celou dobu byla mylně přesvědčená ... (nové postavy, jiné prostředí a situace, ale stále z tehdejší reality) a vidím scény do veškerých detailů, ve kterých jsem přítomná a i ty, kde jsem tehdy nebyla ... a tu následnou provázanost i logické důsledky, které se pak skutečně staly ...
Sen je vlastně zajímavý i tímto svým zpracováním (ten snový režisér se fakt snaží!) - nejenže se odehrává samotný děj, ve kterém buď jsem nebo nejsem, ale přesto ho vidím do veškerých detailů, ještě se tam vyskytují lidé mimo děj, kteří mi vypráví, vysvětlují, žertují a kybicují v návaznosti na právě /opětovně/ 'promítnutý' díl ...

Vlastně si nevzpomínám, že by se mi kdy stejný sen zdál opakovaně tak dlouho ... Navíc nechápu proč ta vytrvalost a intenzita?

Text jsem rozdělila - pokračování
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pavel pavel | Web | 26. ledna 2014 v 18:37 | Reagovat

Taky mám takové sny a dokonce i jako na pokračování. Mimochodem někdy v šedesátých letech byl natočen na tohle téma film s Philippem. Nevím jestli ho správně jmenuji, ale byl to velký milovník. :-)

2 alape alape | E-mail | Web | 26. ledna 2014 v 18:49 | Reagovat

[1]: A nevybavíš si, jak se ten film jmenoval? To by mě zajímalo se na něj podívat! Já znám jen pár těch současných jako je Počátek nebo ten, tuším, s Demi Moor a tak

3 Helena Helena | 26. ledna 2014 v 20:05 | Reagovat

Zajimave s tim repete,a tak dlouho.Jinak si myslim,ze se clovek v dane chvili zachova tak,jak se zachova.s odstupem casu uz to vidi jinak,ale v dane chvili byl tam,kde byl. 8-)

4 alape alape | E-mail | Web | 26. ledna 2014 v 20:27 | Reagovat

[3]: Nooo, to jsem si myslela taky, Heli :-) ovšem ty sny mi ukázaly, když jsem nad nima tak hloubala a přemýšlela, že já jsem pořád stejně naivní pako jako kdysi :-(  :-D a i když jsem těch kopanců od lidí dostala hodně, tak v tomhle jsem se vůbec nepoučila/nezměnila ...

5 pavel pavel | Web | 27. ledna 2014 v 23:53 | Reagovat

Zkusím ho najít v google :-)

6 alape alape | E-mail | Web | 28. ledna 2014 v 0:06 | Reagovat

[5]: super! já se zkusila mrknout, ale nenašla jsem ...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Free counters!