vánoční úvaha

28. prosince 2013 v 2:13 | Alape |  psaní


Vánoce - etymologie slova, wikipedie
Slovo Vánoce pochází ze staroněmeckého wāhnachten (dnes Weihnachten), složeného z wīha- (světit) a Nacht (noc).[2] Machkův slovník uvádí staroněmecký tvar wínnahten a soudí, že k převzetí muselo dojít ještě v předcyrilometodějské době.[3] Pfeiferův slovník odvozuje německé weihen od staroindického vinákti, třídit, oddělovat.[4] Jiné vysvětlení, které však nemá oporu v dokladech a je tedy "lidovou" etymologií, je z výrazu dvě noce, který označoval období, kdy noc trvala jako tři.


Vá-noce, vá-nočka.
Nevím, nedává mi logiku nic z toho napsaného nahoře z wiki. Že je to slovo převzaté, budiž, ale proč se v názvu z nacht stává noc?! To už není jen o převzetí, ale i o překladu…

* * * * *
Právě jsem se vrátila z vánočního posezení s přáteli. Bylo to úžasné. Sice se vídáme málo, ale nicméně je to jedno z přátelství - kdy se nemusíte vidět i několik let (což snad tak daleko nezajde), a přesto víte, že spojení existuje, že jste si blízcí, že máte o čem mluvit a že nemusíte být stále ve střehu, že vám ten druhý chce sebrat energii nebo něco provést…
Byl to moc hezký večer. Rozebírali jsme život - jak jde, čím se kdo zaobírá, radosti i problémy s lidmi i systémem. Konspirace, nauky, názory … každý jsme měli svůj prostor, každý mohl vysvětlit, co myslí tím, o čem mluví.
Cítila jsem se dobře … jako už dlouho ne … Pocit bezpečí, čistoty, bezstarostnosti.
* * * * *
Pro mě jsou pocity hodně důležité. Vlastně nejdůležitější, protože skrze pocity vnímám. Problém je, že je to poměrně nepoužitelné pro všední život. Jdou velice špatně převádět do slov. Protože za pocitem je schované všechno, je tam další obsah. Ale není slovní. A vyvolává ve mně zmatek, když to mám nějak popsat. Nejde mi to.
Poslední dobou mi dvě osoby, nezávisle na sobě a neznající se navzájem, řekly, že jsem velice citlivá, vnímavá a moc toho načítám z lidí /emoce/. Vždycky jsem to brala spíš jako prokletí než výhodu… začala jsem nad tím nyní přemýšlet trochu jinak. Musím z toho tu výhodu udělat! (což asi tak úplně jednoduché nebude, no … uvidím, nějak to jít musí).
Jak padlo dnes večer - možná, že dřív nebyl ten správný čas se tím zaobírat. Fungovaly mi jiné metody a tato pro mě byla nepohodlná a ne moc použitelná. Druzí to vidí jako super věc. Já zatím moc ne - ono je to totiž o přílišné empatii, kdy cítíte to samé, co jiný člověk a asi někdy i intenzivněji, protože se přidávají vlastní zkušenosti a vzpomínky.
Asi teď nastává příhodný čas s tím začít dělat něco víc.
* * * * * *
Za poslední dobu se toho událo celkem hodně. Takový 'zajímavě výživný' konec roku, dalo by se říct. Nebudu rozepisovat jednotlivé události. Spíš bych je shrnula pod jedno slovo - očista. Celková. Kompletní. Komplexní. Na mnoha úrovních najednou. Možná jste zaznamenali i vy, že lidé náhle odcházejí, akutně podstupují operace, mění své zvyky a myšlení … Připadá mi, že to probíhá masově a najednou. Ale je také možné, že to tak vnímám pouze já, že je tím zasaženo jen mé okolí.

Nějakou dobu jsem se opět zaobírala otázkou "co tu vlastně dělám, proč tu jsem a jestli by nebylo moudřejší to tu taky jednoduše zabalit a vysvištět jinam …", ale zatím to nejde. Uvědomila jsem si - nebo lépe řečeno: vzpomněla jsem si na - jedno velice silné pouto, které mě tu drží. Je to vlastně důvod, proč tu jsem - a i když mě to tu někdy hodně štve, jsem tu vlastně ráda. A přiznám se, že když si toto spojení plně uvědomím a procítím, tak vlastně nepotřebuji žádné důvody, návody … nic. Prostě jsem a jsem šťastná. Tak jednoduché to je. Ale jindy je to o to složitější …
* * * * * *
A proč přemýšlím nad vánocemi 28. prosince? Prostě mi připadá divné, že by vánoce byly jen 2 nebo 3 dni, ostatně wiki o tom píše:
Vánoce (z něm. Weihnachten svaté noci) jsou svátky, které v křesťanské tradici představují oslavu narození Ježíše Krista. Spolu s Velikonocemi a Letnicemi patří k nejvýznamnějším křesťanským svátkům. Slaví se od 25. prosince do slavnosti Křtu Páně (první neděle po 6. lednu, resp. 13. leden). Již ve 3. století někteří křesťanští teologové uvádějí 25. prosinec jako datum Kristova narození, oslava tohoto narození je dosvědčena poprvé v Římě kolem roku 336.[1] Všeobecně se Vánoce v církvi slaví od 7. století.

Přemýšlela jsem i nad tím nesmyslným vánočním šílenstvím, nad utrácením peněz hlava nehlava - program za 'všechny prachy' … prostě na povel celá zeměkoule zvedne své zadky ze židlí a jde dělat radost svým bližním. Nějak se ten produktový nadbytek musí přeci upotřebit, že? A udělat trochu průvan v peněženkách ...takový silný energetický výdej na povel! (systém navíc ani nepotřebuje, abychom se radovali a veselili celý rok - potřebuje pracující lidi, kteří vyrábějí ty nadbytky a nemají čas přemýšlet nad smyslem života)
U nás nosí dárky Ježíšek?! V Rusku pak Děda Mráz. V Americe Santa (satan) Klaus. A v Itálii Babbo Natale (což by se dalo přeložit jako tatínek vánoce) a pokud to nestihne, chodí tam na naše Tři krále Befana, což je čarodějnice, která nosí dárky dětem a bere to přes komíny. Tak trošku jako náš Mikuláš - ale s Ježíškovskejma dárkama.

Je docela s podivem, že u nás chodí Ježíšek. I za mých dětských let chodil. A to tenkrát komoušové zakazovali náboženství… Navíc se narodil ve chlévě a celý život byl hmotně chudý - tak kde by bral ty spousty dárků, co každoročně roznáší? Takový Onasis - to by bylo o něčem jiném, že?!
(navíc jsem teď nedávno někde na netu četla, že se Ježíš vůbec nenarodil v tomto období ...)

Také je i trochu divné, aby byl konec roku v první třetině zimy … ? Proč ne třeba o slunovratu nebo až na konci zimy, kdy jsou lidé vysíleni dlouhou tmou a nedostatkem slunečního světla ???
No nic, to jsou jen takové mé úvahy … které stejně svět nezmění.

Vypadá to, že se i blog dal konečně dohromady a funguje zase, jak má … takže si sem můžu opět psát své úvahy a ne-smysly. :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aliwien Aliwien | E-mail | Web | 28. prosince 2013 v 17:19 | Reagovat

Zajímavá úvaha Alenko. Dalo by se o leččems polemizovat. Užij si konec roku podle svých představ. Já Ti k tomu přeji hlavně zdraví a pokoj v duši. Hezký večer. A.

2 alape alape | E-mail | Web | 28. prosince 2013 v 19:26 | Reagovat

[1]: Děkuji, Ali. :-)
Máš pravdu, dalo - je to jen můj pohled  :-)- jestli máš chuť a náladu, napiš mi třeba mail :-D
Také Ti přeji krásný konec roku plný pohody, klidu a zdraví! :-)

3 pavel pavel | Web | 28. prosince 2013 v 20:01 | Reagovat

U nás žádné kupované dárky nebyly... darovali jsme si sami sebe. :-D

4 alape alape | E-mail | Web | 29. prosince 2013 v 0:57 | Reagovat

[3]: jééé ... to je ten nejkrásnější dárek :-)

5 Helena Helena | E-mail | Web | 31. prosince 2013 v 12:02 | Reagovat

Ahoj Ali,líbí se mi tvé úvahy,které jdou opravdu do hloubky.Lidstvo je vůbec už tak zblázněné komercializací,že si neuvědomuje pravé hodnoty.Myslím,že i některá úmrtí v rodinách před Vánoci mají právě tyhle rodiny nasměrovat duchovním směrem.Ale kola osudu se točí pořád dál,a lidé,přikrytí materiálním krunýřem už skoro necítí,co se děje. :-( Empatie je někdy až bolestná a vede k různým tělesným stavům,ale díky za ni.Líbí se mi,že s tím chceš něco začít dělat,držím palečky. :-)  :-)

6 alape alape | E-mail | Web | 31. prosince 2013 v 17:00 | Reagovat

Heli, děkuji moc za tvá povzbuzující slova a jsem ráda, že se ti úvaha líbí. :-)
S tou empatií je to strašně složité, protože se mi zatím nedaří rozpoznávat a hlavně včas určit, co je moje a co je cizí. Takže se právě často dostávám do situace, kdy něco považuji za své a ve skutečnosti to moje není, ale řeším to jako moje ...

7 FelixF FelixF | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 13:26 | Reagovat

Přidal jsem svůj blog do oblíbených

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Free counters!