ukradené kapesné/ aneb trochu rozcáraná úvaha

22. října 2013 v 19:54 | Alape |  téma týdne
Dnes, když jsem jela autobusem, coby pasívní cestující, jsem přemýšlela nad volbami. Váhám mezi Okamurovým Úsvitem a Babišovým ANO. Vyhovují mi nejvíc, ale každý z nich má jak plusy, tak mínusy. Nu což, ještě mám tři dny na důkladné zvážení.
Na jedné zastávce přistoupili školáci a jejich živost mě trochu vytrhla - 'trochu' píšu záměrně, protože jsem si díky nim uvědomila, že stejně tak, jako se rodiče starají o své děti a pro děti jsou rodiče jejich příkladem (navíc základem státu je rodina, to jsme se učili snad už na základce) - tak stejný model je aplikovatelný na vedení státu. Když se někdo staví před ostatní do role vůdce, stává se automaticky i vzorem pro druhé.

Docela jsem se zasmála myšlence, jak rodič krade kapesné svému potomkovi…
(což mě napadlo jako přirovnání k současné politické situaci)


*****
Nejsem člověk, který by se zajímal o politiku. Nikdy jsem ji nerozuměla a nechápala. Snad jen to, že je to boj o koryta. Za mého života v Itálii, která je známá svou korupcí, jsem ale pochopila jedno podstatné: každý politik vždy kradl a hrál hru: malá domů. Jenže i mezi nimi byl rozdíl - byli zde ti, kteří si nechávali peníze pro sebe a kradli jen do vlastní kapsy a pak zde byli ti, kteří také kradli, ale ukázali lidem, že jim na nich záleží. (dělili se s nimi o své 'poctivě nakradené' peníze!) Stavěli nové silnice, domovy důchodců, zvyšovali životní úroveň, ... a lidé byli spokojení. Neměli pocit, že jsou vládě lhostejní.

*****
Zde v Čechách jsem pak jednou četla článek o tom, jak vznikají předvolební billboardy - je to vlastně snaha spojit fotografii určitého obličeje a podbízivého textu, který osloví co nejvíc lidí a dostat to do podvědomí populace.
Takže nějakej Lojza Novák, který má pod svojí foto napsáno, že hraje golf, v povědomí národa zůstane Lojza Novák = golf, aniž by dotyčný fotografický model třeba vůbec věděl, co to golf je.

*****
Jak dopodrobna pročíst a pochopit to, co která jednotlivá strana nabízí, přežvýkat to ve své hlavě a zaujmout navíc svůj názor?!
Není to jednoduché.
Ono totiž - aby toho nebylo málo! - je sice hezké tvrdit, že "my jako strana jsme jiní, nebudeme krást, budeme naslouchat." Jenže nikdo z nás neznáme přesně politické podhoubí, které tam vládne a tahá za nitky. Je tedy nutné, aby nový kandidát, tedy strana, měl i nějaké zkušenosti a sílu se tomuto postavit...

*****
Na druhou stranu si myslím, že postoj většiny blogerů (alespoň co jsem doposud četla) - "že je volby nezajímaj, že volit nepůjdou, že je jim to buřt, že stejně ničemu nevěří, atd." - je jen smutným projevem lhostejnosti. Tito lidé, co nikdy nic nezkusí, tím pádem nezkazí, což je sice pravda, ale také ani nepomohou! Jak můžeme chtít změny, když budeme apatičtí?!
*****
Sama za sebe můžu říct toliko: půjdu k volbám, protože mi není jedno, jak tu budeme žít, není mi jedno, jak velké daně odvádíme státu a není mi jedno, v jakých podmínkách existujeme. Budu volit dle mého přesvědčení, že dělám to nejlepší v daný moment, čeho jsem schopná. Nehodlám hrát 'pštrosí hru.'
Půjdu volit ne s očekáváním, že se zde přes noc probudím do pohádkového ráje, kde je všeho dostatek a pro všechny, ale půjdu volit s tím, že doufám, že se konečně změní alespoň trošku pravidla hry a začne se nám část námi odváděných daní vracet v podobě lepších podmínek v naší zemi. Že kradené peníze budou lépe přerozdělované. Ideálně by to pak znělo: že kradené peníze neexistují - tedy ve smyslu, že se nekrade. Ale to je spíš scifi, fantasy a jakékoli jiné fanfiction dohromady...

Budu tak mít pocit, že jsem neseděla jen s rukama v klíně, abych pak mohla nadávat, "jak je to tu všechno blbý!"

A potom, ať už to dopadne jakkoli, budu se snažit žít spokojeně, pohodově a v souladu sama se sebou. Protože toto mi žádné volby stejně nikdy nepřinesou!
Howk!


téma týdne: volby
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Aurelia Aurelia | E-mail | Web | 22. října 2013 v 20:26 | Reagovat

Také půjdu k volbám, nechci být lhostejná k tomu, co se tady děje. Chci začít u sebe, stejně jako Ty :-)

2 alape alape | E-mail | Web | 22. října 2013 v 21:09 | Reagovat

[1]: To je super! :-) Jsem ráda, že takto smýšlíš!

3 Helena Helena | E-mail | Web | 23. října 2013 v 14:38 | Reagovat

Pěkně jsi to napsala Alape,taky si myslím,že jít volit by mělo být povinností každého z nás.Ne z musu,ale je to moje volba s kterou jdu na světlo,a čekám,zda něco přinese.Když jsem byla v Čechách,chodila jsem volit pokaždé.Jednou jsem byla hodně nemocná,tenkrát přišli dokonce k nám domů s urnou. :-D To bylo ještě za totáče.Včera večer jsem povídala Karlovi,že spousta lidí v Čechách nejde k volbám a on jen prohodil,že to je velice smutné,protože zahazují svoji účast na dění ve státě.Je až zarážející,kolika mladým llidem je to doslova ukradené. :-(

4 alape alape | E-mail | Web | 23. října 2013 v 15:52 | Reagovat

[3]: Přesně, Heli! Tolik mladých lidí, kteří jsou naprosto apatičtí. Čekala bych spíš opak - znechucení starší a žhaví do změn mladí... :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Free counters!