Padre Pio

23. září 2013 v 3:30 | Alape |  oblíbené filmy a videa - filmotéka
Film, který mám moc ráda! Znám ho již dlouho, viděla jsem ho několikrát ještě v Itálii ...

O Padre Piovi existují, alespoň co vím, 2 filmy. V druhém ho ztvárnil Michele Placido (hrál mj. v Chobotnici Cataniho) - ale tento film, kde hraje Sergio Castellito, považuji za zdařilejší a věrohodnější.

Svatý Pio z Pietrelciny (někdy též jen Pater Pio či Otec Pio) (25. května 1887, Pietrelcina, Itálie - 23. září 1968, San Giovanni Rotondo, Itálie) byl italský kněz a světec, který byl známý zejména pro svá stigmata. Je mu taktéž přisuzováno mnoho zázraků, např. jasnovidectví nebo bilokace. ...
Tolik jen úvod z Wiki, pro ty, kdo o něm nikdy neslyšeli (http://cs.wikipedia.org/wiki/Pio_z_Pietrelciny)
Já bych k tomu ještě doplnila, že byl skoro celý život pronásledován církví, které se několikrát vzepřel!

Pietrelcina se nachází u Neapole, zatímco San Giovanni Rotondo je na Garganu.


Musím též zmínit, že nejsem nijak nábožensky založená, přesto Padre Pio /Pater Pio - dnes San Pio/ je v mém srdci...
Byl to úžasný člověk, nádherný a čistý ...
Chystám se napsat pak samostatný článek nebo serii článků, kde popíšu víc - např. proč mě jako nekatolíka zajímá apod. Možná napíšu i o tom, jak jsem jela do San Giovanni Rotondo a co jsem tam zažila... Když jsem se tenkrát vrátila a vyprávěla to známým v malém kroužku, všichni mě žádali, abych o tom napsala knihu ... dokonce se mi stalo, že jedna paní, kterou ani neznám, ale tenkrát byla přítomná mému vyprávění, tak se mě po asi roce a půl ptala, když jsme se náhodou potkaly, jestli jsem tu knihu už dopsala a kde si ji může koupit ...
Přiznávám, že žádnou knihu jsem ani nezačala psát, nebyl čas při podnikání ...

Tento film jsem našla na you tube se slovenským dabingem. Mám doma toto dvd v italštině, dialogy mají větší říz - přeci jenom Italové jsou víc temperamentní jak my, ale i tak je to super, že si někdo dal tu práci s překladem!
Je rozdělený na 2 části, je to televizní zpracování, na dvd je film trošku sestříhaný, kratší cca o 1/2h.

Ještě malá vsuvka - při sledování této slovenské verze se mi najednou v hlavě z ničeho nic objevilo slovo černokněžník a začala jsem si s ním trochu hrát. V pohádkách se vyskytují čarodějnice a čarodějové, kteří mohou být dobří nebo zlí. Černokněžnice si odnikud nevybavuji, ale černokněžník byl např. v pohádce O dlouhém, širokém a bystrozrakém a mám ho spojeného s charakteristikou, že byl vždy daleko horší jak čaroděj ... Nevím, možná se pletu?!
Černokněžník = černo - kněž/ník ...


Taliansky životopisný film o ľudovom svätcovi, uctievanom talianskom kapucínovi pátrovi Piovi (l887-1968), ktorý sa stal známy na celom svete svojou zbožnosťou, pokorou, odvahou a trpezlivosťou. Jeho stigmy ho poznačili na celý, dlhý život. Vo filme je zachytený jeho všedný život v kláštore San Giovanni Rotondo. Tu ho navštevovali tisíce ľudí so svojimi ťažkosťami, hľadali u neho útechu a radu. V príbehu je zachytených veľa dramatických momentov, ktoré odrážajú i naše problémy a jeho výpovede nútia človeka zamyslieť sa a pokúsiť sa pochopiť niečo, čo sa občas nedá racionálne vysvetliť. A také boli aj jeho Kristove rany, ktoré nepochopila ani oficiálna cirkev a zakázala mu kňazskú činnosť. Napriek tomu pokračoval vo svojej práci - nešťastných ľudí liečil, predpovedal im budúcnosť, konal zázraky. Na prahu smrti bol Vatikánom rehabilitovaný, roku 1999 ho Ján Pavol II. pontifikoval a 16. 6. 2002 bol vo Vatikáne Jánom Pavlom II. svätorečený na asi najväčšej slávnosti všetkých čias. (oficiální text distributora)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Free counters!