domovní schůze

30. dubna 2013 v 21:45 | Alape |  psaní
Právě jsem se vrátila z domovní schůze, kterou máme jednou za rok. Probere se tam snad všechno: od hospodaření, oprav, plánů do budoucnosti až po nespokojenost s chováním některých sousedů, ale to asi většina zná.
Letos jsem se rozhodla, že i já vstoupím do diskuze, jelikož jsem pravidelně vykuřována někým ze sousedů. Děje se tak hlavně v létě za pěkného počasí, kdy nemajíc klimatizaci, musím mít otevřené minimálně ventilačky. Navíc využívám hezké počasí i k tomu, že dávám na balkon sušák s prádlem (jestli něco opravdu miluju, tak je to vůně čistého, čerstvě vypraného prádla, které schne venku na čerstvém vzduchu na mírném sluníčku, případně přes něj přehodím velkou osušku, když je sluníčko ostré ... ach, to je požitek ... božská vůně!).
A pravidelně se mi stávalo, že když jsem přišla domů, uvnitř to smrdělo prapodivnou směsí kouře, podpalovače a grilovaného masa a prádlo jsem mohla jít naházet zpátky do pračky, protože místo vůně, kterou mám tak ráda, "vonělo" jak od táboráku... Navíc mě chytal nerv, protože ten odér nešel vyvětrat a držel se v bytě třeba i den, dva!
A tak jsem se rozhodla, že tuto skutečnost zmíním na schůzi. Nejde mi o to vědět, kdo to je, jde mi jen o trochu ohledupolnosti.
Malý zádrhel je ale v tom, že nejsem dobrý řečník. Této skutečnosti jsem si vědoma. Navíc tréma mluvit veřejně před cca 80 lidmi také dělá své ... Ano - jsou to sousedé, s některými se známe podle vidění, s některými vůbec. Bydlíme tu společně teprve 4 roky (dům je novostavba).
Je nás tu 66 bytů. Nepřišli všichni, ale někteří přišli ve dvojici, takže nás tam bylo poměrně hodně. Na tuto akci se pronajímá školní jídelna, co je hned naproti přes ulici. Jednak kvůli pohodlí, protože míst k sezení je tam hodně a jednak kvůli tomu, že v domě není sušárna, kde se obvykle schůze dělávají. Nebytové prostory jsou využity jako komerční a sklepy tu nemáme. Asi ten dům projektoval nějaký architekt minimalista.

Když teď v klidu domova přemýšlím o proběhlé události, mám trochu smíšené pocity ohledně mého "vystoupení": na jednu stranu jsem ve svých očích hrdinka, která to dokázala a na druhou stranu jsem se i trochu ztrapnila, protože jakožto člověk negrilující (tudíž neznalý) - jsem do svého monologu nezahrnula různorodost grilů. I když jsem se připravovala už 3 dni dopředu, promýšlela řeč a tak ... tak mě vůbec nenapadlo, že není jen gril na dřevěné uhlí! - ale že jsou dnes už i venkovní grily plynové a elektrické. Takže na mou prosbu o to, aby se přestalo na balkonech grilovat, se rozproudila asi čtvrt hodinová diskuze. Musím říct, že si zájmu zúčastněných lidí velmi vážím i jejich vstřícnosti, co se týče komunikace, protože jsme se samozřejmě posléze dobrali toho, že proti vůni grilovaného masa nemám nic, že je to jen a jen o smradu kouře z dřevěného uhlí.

Nuž co ... chybami se člověk učí. A pořád lepší zkusit s obtížema, než neudělat nic a pak si to vyčítat!

Také padl dotaz, proč o tom mluvím tam, proč jsem si to nevyřešila už předtím s tím někým dotyčným. Nevyřešila, protože jsem teprve relativně nedávno zjistila, že kouř jde z 5. patra pode mnou, ale jindy mi připadalo, že proud větru jde po patře, tudíž by to byl někdo tady ze 6. Takže mě napadlo, jestli těch lidí není víc, proto jsem to chtěla řešit na schůzi.

No nic, vstřícným sousedům, kteří mají elektrický nebo plynový gril jsem tedy vysvětlila, že oni nejsou "mojí cílovou skupinou", a že jim jejich grilování přeju. Ale ti, co se jich to týká, tam evidentně nebyli. Tito lidé totiž na takovéto akce nechodí, bohužel...

Takže nezbývá, než si hrát na Sherloka Holmese ...

Vždycky jsem zastávala názor "Nečiň druhým, co nechceš, aby ti bylo činěno!" a podle toho se i chovám. Proto mě někdy ne/logika v mezilidských vztazích dokáže zaskočit. Jenže ona tam asi žádná logika není, že?

A co byly další stesky? Zakouřené společné chodby a výtahy, nechávání odpadků vedle popelnic (kdy se ví i kdo konkrétně z baráku to dělá, protože z vysypaných pytlů občas vylezou i dopisní obálky došlé pošty), poházené papíry z bonbónů a zmrzlin po domě (což bych až tak neřešila, to dělají děti - tedy samozřejmě pokud je to sem tam něco) a parkování v místech za domem, kde je vjezd jen na povolení pro rezidenty na vyložení auta a jinak si tu hrají děti.
Letos to bylo trochu slabší oproti loňskému roku, kdy se řešily psí exkrementy po chodbách a lidské ve výtahu! Asi tomu odpomohly kamery, které jsme se společně rozhodli nainstalovat.

A tak mě napadá smutná otázka, vlastně dvě: opravdu jsme my lidé bytosti myslící a cítící? Je toto opravdu ta evouluce o které se všude mluví a píše?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Helena Helena | E-mail | Web | 1. května 2013 v 11:52 | Reagovat

Konec článku mě překvapil z toho důvodu,že po nainstalování kamery se lidské exkrementy ve výtahu neobjevily.Kroutím tady hlavou nad myšlením určitých lidí a je mi z toho špatně. 8-O Klesli jsme už pod úroveń zvířat?Nechci tady vířit negace a proto to ukončím. ;-) Jinak s tím grilováním je to problém,protože lidé nemají zahrádku,tak grilují na balkónech.Je to už jak v Americe.

2 alape alape | E-mail | Web | 1. května 2013 v 13:10 | Reagovat

[1]: No, on ten konec článku se mi tam "přifařil" tak trochu navíc :-)      Spíš jsem se snažila si udělat trochu legraci sama ze sebe, jak mi to někdy omezeně myslí ... Ale k tomu grilování: zajímavé pro mě bylo potom vyjádření radního, který tam s námi každoročně je, že grilování na balkonech je normální běžná věc, ovšem! pokud je to na elektrických nebo plynových grilech. Jinak je zakázano rozdělávat oheň v prostorách bytu včetně balkonu a grilování na dřevěném uhlí je v tomto případě již trestný čin.

3 Helena Helena | E-mail | Web | 1. května 2013 v 13:58 | Reagovat

[2]: Ted` už jenom zjistit,kdo to je. :-)

4 alape alape | E-mail | Web | 1. května 2013 v 14:22 | Reagovat

[3]: Budu jak Poirot a Sherlock Holmes v jedné osobě a po několikerém vykouření sousedy na to snad přijdu! A změním se pak v psa Baskervillského, jehož svítící zuby děsí už na dálku :-D  :-D  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Free counters!